باغبان باشی

باغبانی

رونق كشاورزي با آب دريا با گياه "ساليكورنيا"

رونق كشاورزي با آب دريا با گياه "ساليكورنيا"

 

دكتر "نيره‌اعظم خوش‌خلق‌سيما"مجري طرح "بررسي چند جانبه جنس گياه ساليكورنيا" :

 با بررسي‌هاي صورت گرفته بر روي اين گياه مشخص شد كه كشت آن با آب دريا مي‌تواند باعث رونق كشاورزي با آب دريا شود.  كشت گياه ساليكورنيا در سواحل دريايي و آبياري آن با آب شور دريا امكان پذير است.

اين گياه در مناطقي كه باتلاقي و شورهستند مانند درياچه اروميه، قم، باتلاق گاوخوني، سواحل خليج فارس تا درياي عمان، خراسان جنوبي و بخشي از گرگان رشد مي‌كند، در واقع پراكنش اين گياه در مناطق شور و باتلاقي است.

 گياه ساليكورنيا كه تاكنون پنج نوع از آن در كشور شناسايي شده، داراي خصوصيات برجسته اقتصادي و زراعي از جمله وجود مقدار زيادي روغن به ميزان حدود ‪ ۲۸/۵‬درصد و پروتئين به ميزان ‪ ۳۸/۲‬درصد است.

 اين گياه همچنين توانايي توليد ميزان قابل توجهي علوفه را نيز دارد همچنين گياهي است كه مي‌تواند نمك بيش از ‪ ۵۰۰‬ميلي مول را به راحتي تحمل كند.

 تحقيق در زمينه ميزان حساسيت گياه در زمان جوانه‌زني نشان داده است كه اگر آب دريا براي آبياري اين گياه به ميزان بسيار كمي رقيق شود، گياه رشد بسيار خوبي خواهد داشت.

 همچنين اين گياه توانايي پاكيزگي محيط از آلودگي نفتي را دارد يعني به نوعي مي‌تواند آلودگي نفتي موجود در خاك را تجزيه كند.

 با وجود برخي مشكلاتي كه در اجراي اين طرح وجود دارد، اما اجراي آن براي مراحل تكميلي همچنان ادامه دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۰ساعت 13:4  توسط فرید  |